Druch
Druch

Co zrobić gdy dziecko się zakrztusi?

Postautor: Druch » 1 sie 2016, o 01:46

Jestem mama pięciomiesięcznej Ani. Niedługo będę rozszerzać jej dietę i mam w związku z tym kilka obaw. Przede wszystkim martwi mnie możliwość zadławienia się jedzeniem. Nie wiem nawet co się robi w takim wypadku.

Awatar użytkownika
MateuszKosiński
MateuszKosiński

Postautor: MateuszKosiński » 1 sie 2016, o 04:18

Najważniejsze to nie panikuj. Następnie połóż dziecko na kolanie i wykonaj pięć uderzeń nadgarstkiem w okolicy międzyłopatkowej dziecka. Jeżeli nie pomogło to piec uciśnięć klatki piersiowej dwoma palcami. sprawdzasz tętno i jak nie ma to na trzydzieści uciśnięć dwa oddechy ratownicze.

Wilczyca
Wilczyca
Wilczyca

Postautor: Wilczyca » 1 sie 2016, o 06:16

Mam kilka uwag. Na kursie pierwszej pomocy mówili, żeby nie sprawdzać tętna bo to jest bardzo trudno ocenić i tylko traci się czas. sprawdza się jedynie oddech. Można jeszcze sprawdzić czy w jamie ustnej nie znajduje się ciało obce. Może da się je usunąć. Aha no najważniejsze przy dzieciach to rozróżnienie zakrztuszenia od zadławienia. zakrztuszenie nie jest groźne i pewnie nie raz się dziecko zakrztusi i bez twojej pomocy da sobie radę. pamiętaj tylko, żeby było w pozycji pionowej. To zadławienie jest groźne. Przy zakrztuszeniu dziecko pokasłuje, zachowuje się generalnie głośno. przy zadławieniu nie wydaje żadnego dźwięku i robi się sine. bardzo łato to rozróżnić.

Awatar użytkownika
niziołek27
niziołek27

Postautor: niziołek27 » 1 sie 2016, o 07:28

Imponująca jest wasza wiedza, dobrze, ze jest ktoś kogo można się jeszcze fachowo poradzić. Też mam małe dziecko i z tym zakrztuszeniem to jest racja, nie trzeba zaraz uderzać między łopatki, dopiero jeśli dojdzie do zadławienia.

Druch
Druch

Postautor: Druch » 1 sie 2016, o 09:21

No tak, to mnie trochę uspokoiliście. Takie zakrztuszenie to mała już miała. Mlekiem czasem się tak zakrztusza. I rzeczywiście daje sobie z tym radę całkiem sama.

Zaloguj się