Druch
Druch

Co robi prasa do fornirowania?

Postautor: Druch » 19 mar 2017, o 22:03

Właśnie jestem w trakcie pisania referatu o produkcji mebli i szukam informacji na temat fornirowania. Ogólnie wiem już na czym to polega i co to ogóle jest, ale potrzebuje jeszcze informacji o narzędziach i maszynach, których uzywa się w procesie fornirowania mebli. Konkretnie chodzi mi o jakieś dodatkowe informacje na temat zszywarek, gilotyn i pras do fornirowania. Co te maszyny robią?

Wilczyca
Wilczyca
Wilczyca

Postautor: Wilczyca » 20 mar 2017, o 00:06

Ciekawy temat sobie wybralas, nie ma co:) No to co to jest to fornirowanie?

Druch
Druch

Postautor: Druch » 20 mar 2017, o 00:56

Tak najprościej mówiąc, fornirowanie to oklejanie jakieś sklejki albo kiepskiej jakości drewna naturalną okleiną wykonaną z wysokiej jakości drewna – fornirem. Fornir to cieniutko ścięte płaty naturalnego drewna wysokiej jakości. Dzięki tej technice zmniejsza się koszt produkcji mebli bez wpływu na estetykę ich wykonania.

Wilczyca
Wilczyca
Wilczyca

Postautor: Wilczyca » 20 mar 2017, o 02:32

Myslalam że fornir jest sztuczny. Jak widać warto tu zagladac, zawsze mozna sie czegos nowego dowiedziec:)

Awatar użytkownika
MateuszKosiński
MateuszKosiński

Postautor: MateuszKosiński » 20 mar 2017, o 04:03

Jesli chodzi o te maszyny, o które pytałaś to zszywarki wykorzystuje się do łączenia pociętych kawałków forniru w jedną całość, tak by nadać płycie fornirowej odpowiednią szerokość. Gilotyn używa się do przycinania i wyrównywania krawędzi forniru, a prasa do fornirowania służy łączeniu forniru z blatami czy innymi elementami drewnianymi mebli. Tutaj mtm-maszyny.pl/pl/154-prasy-polkowe-do-fornirowania masz jeszcze wyszczególnone i opisane inne maszyny stolarskie, których używa się do fornirowania mebli.

Druch
Druch

Postautor: Druch » 20 mar 2017, o 06:12

Wielkie dzięki za ten link. Tam jest całe mnóstwo maszyn, o których istnieniu nawet nie wiedziałam. Referat będzie ciekawszy ;)

Awatar użytkownika
niziołek27
niziołek27

Postautor: niziołek27 » 20 mar 2017, o 07:28

To ja jeszcze wtrące parę słów od siebie. Ogólnie prasy do fornirowania dzielą się na te obsługiwane ręcznie – do zastosowań amatorskich i nowoczesne prasy elektroniczne – do zastosowań profesjonalnych. Współcześnie w przemysle meblarskim, nawet w małych warsztatach stolarskich, korzysta sie wyłacznie z tego drugie typu maszyn. Taka maszyna może kosztowac od kilkunastu do kilkudziesięciu, a nawet kilkuset tysięcy złotych, w zależności od jej rozmiaru i dodatkowych funkcji.

Zaloguj się